Jak się przygotować do biegu z przeszkodami?

Redakcja

12 stycznia, 2024
Wyścig z przeszkodami to rodzaj imprezy biegowej, która polega na pokonywaniu trasy zawierającej różne przeszkody. Istnieje wiele różnych rodzajów wyścigów z przeszkodami, ale wszystkie mają jedną wspólną cechę: mają na celu przetestowanie twoich fizycznych i psychicznych ograniczeń. Trening do biegu z przeszkodami różni się od treningu do maratonu. Główna różnica polega na tym, że musisz mieć bardziej zróżnicowany zestaw umiejętności, jeśli chodzi o bieganie, skakanie, wspinanie się i podnoszenie. Aby trenować do wyścigu z przeszkodami, musisz umieć trochę podnosić ciężary i trochę biegać po pagórkowatym terenie. Ale najważniejszą rzeczą jest to, że powinieneś być w stanie robić różne pompki, podciągnięcia i pompki. Powinieneś również upewnić się, że twoja siła podstawowa jest odpowiednia przed biegiem z przeszkodami.

Najlepsze ubranie na bieg z przeszkodami

Wyścigi z przeszkodami to świetna zabawa. Ale mogą też być naprawdę trudne, zwłaszcza jeśli nie jesteś na to przygotowany. Jedną z najważniejszych rzeczy, które musisz zrobić, to ubrać się na wyścig. Obejmuje to noszenie ubrań odpowiednich na kurs i umożliwiających swobodne poruszanie się. Odzież powinna być wygodna, ale jednocześnie na tyle wytrzymała, aby chronić przed zadrapaniami i zarysowaniami od przeszkód w wyścigu. Powinny też być na tyle luźne, aby nie zaczepiły się o nic podczas wyścigu i nie spowodowały upadku lub spowolnienia tempa. Korzyści z używania odpowiedniego sprzętu do biegu:
 • Odpowiedni sprzęt pomoże Ci lepiej przygotować się do dnia wyścigu.
 • Komfort jest kluczem. Upewnij się, że Twoje ubrania są wygodne i oddychające.
 • Aby uniknąć pęcherzy, upewnij się, że używasz odpowiedniego obuwia, które będzie odpowiadać Twoim potrzebom.

Buty do biegania z przeszkodami

Buty do biegania to kluczowy element wyposażenia każdego biegacza. Mogą zrobić lub zepsuć Twój bieg, a chociaż na rynku jest wiele różnych marek i rodzajów butów do biegania, nie wszystkie z nich są dla Ciebie odpowiednie.
mudmax trening przygotowanie do biegu buty
Wybór odpowiedniego rodzaju butów do biegania jest niezbędny, aby uniknąć kontuzji i zapewnić możliwie jak najwygodniejsze wrażenia. Ważne jest, aby wiedzieć, jaki rodzaj buta jest najlepszy dla kształtu Twojej stopy, ile potrzebujesz wsparcia, jaką amortyzację preferujesz i na jakiej nawierzchni będziesz biegać.

Jakie ćwiczenia wykonywać aby przygotować się do biegu z przeszkodami?

Oto 9 najlepszych ćwiczeń przygotowujących do toru przeszkód, które powinieneś wykonać:
 1. Skakanka Skakanka to łatwe ćwiczenie, które wykorzystuje tylko masę ciała do poruszania się.
 2. Pompki Pompki to jedno z najskuteczniejszych ćwiczeń na klatkę piersiową, ramiona i tułów. Ćwiczenie wzmacnia górną część ciała i jest świetnym sposobem na budowanie mięśni.
 3. Podciąganie Podciąganie to świetny sposób na budowanie siły górnej części ciała. Działają na mięśnie pleców, ramion i barków. Aby wykonać podciąganie, chwyć drążek rękami rozstawionymi na szerokość barków, a następnie pociągnij podbródek do góry nad drążkiem.
 4. Wykroki Wykroki to świetny trening nóg. Pomogą wzmocnić ścięgna podkolanowe, pośladki i mięśnie czworogłowe. Wykroki można wykonywać z obciążonym przedmiotem przed sobą lub bez żadnego obciążenia.
 5. Przysiady z obciążeniem Przysiady to doskonałe ćwiczenie całego ciała. Mogą one pomóc poprawić twoją siłę, mobilność i sprawność sercowo-naczyniową.
 6. Przysiady z pistoletu (jedna noga) Przysiady to najlepszy sposób na budowanie siły i mięśni w nogach, ale jeśli chcesz to zrobić, spróbuj zrobić to za pomocą pistoletu.
 7. Przysiady i pompki połączone w rzędzie bez odpoczynku pomiędzy seriami (tabata) Tabata to forma treningu interwałowego o wysokiej intensywności, który odbywa się na przemian z 20 sekundami intensywnych ćwiczeń, po których następuje 10 sekund odpoczynku. Elitarni sportowcy stosują treningi tabata, aby poprawić swoje wyniki i zwiększyć poziom sprawności.
 8. Chodzenie na rękach lub kolanach Twoje ramiona są główną częścią twojego ciała, a to ćwiczenie pomoże zbudować w nich siłę i stabilność. Zacznij od spacerów ramionami po podłodze, aby się rozgrzać, a następnie przejdź do spacerów ramionami po przedmiotach, takich jak stopnie lub ławki, zanim staniesz na jednej ręce.
 9. Bieganie po schodach Najlepszym ćwiczeniem przygotowawczym na tor przeszkód jest wbieganie po schodach. Wiele osób tego nie robi, ale to świetny sposób na przyspieszenie tętna i krążenie krwi.

Polecane: